Çerkezköy Firma ve İş Rehberi

Firmanı Ekle İlan Ver , Firmanı Tanıt

Twitter'da Takip Et

Ulaştırma Bakanı Binalı YILDIRIM Muratlı'da

ImageRaylar Mekke`ye kadar uzanacak

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yapımı devam eden Tekirdağ-Muratlı Demiryolu inşaatını gezerek incelemelerde bulundu.
Muratlı İlçesi Sinanlı köyünde Tekirdağ ile Muratlı Demiryolu bağlantı noktasında raylara ilk kaynağı yapan Bakan Yıldırım, "32 kilometrelik demiryolu hattı batıda Londra, doğuda Marmaray`dan geçerek Kafkaslar, Çin, güneyde Gaziantep, Suriye, Irak ve Mekke`ye kadar uzanacak bir hattın parçasıdır" dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Tekirdağ ve İlçesi Muratlı arasında demiryolu hattında incelemelerde bulunmak üzere Tekirdağ`a geldi. Namık Kemal Stadyumuna helikopter ile inen Bakan Yıldırım`ı Tekirdağ Vali Zübeyir Kemelek, AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri Ziyaeddin Akbulut ve Necip Taylan, MHP Tekirdağ Milletvekili Kemalettin Nalcı ve çok sayıda yetkili karşıladı.

Demiryolu hattı inşaat şantiyesine gelen Bakan Yıldırım işçiler ile sohbet ederek Devlet Demir Yolları (DDY) İstanbul Bölge Müdürü Ali Rıza Yüceoğlu`ndan bilgi aldı. Tekirdağ-Muratlı Demir yolu hattının tamamlanmak üzere olduğunu ifade eden Bakan Yıldırım, "Avrupa`dan gelen yükler de, Edirne`den Gebze-Arifiye hattı yerine, yine buraya gelip buradan sevk edileceği yere nakledilecek. Ülkemizin milli gelirinin yüzde 5`ini üreten Tekirdağ, önemli bir sanayi bölgesidir. Dolayısıyla doğal kaynakları bakımından da zengin, her türlü taşımacılığa müsait önemli kentlerimizdendir. Tekirdağ`ı İstanbul ile beraber bir üretim hizmeti merkezi haline getirebilmemiz için bu önemli projeyi hayata geçiriyoruz. Bu yıl sonuna kadar çift hat olarak yapılan demir yolumuz, tek hat olarak hizmet verecek. Şu anda zaten tek hatta ihtiyaç duyuluyor. İleride çift hat hizmete geçirilecek" şeklinde konuştu.

Daha sonra beraberindeki heyet ile birlikte Tekirdağ`ın Muratlı İlçesi`ne geçen Bakan Yıldırım, Muratlı Demiryolu hattı ile yapımı süren Tekirdağ Demiryolu hattı bağlantı noktasında raylara ilk kaynağı kendisi yaptı. Demir yolu yapımının kara yolu yapımına benzemediğini kaydeden Bakan Yıldırım, demir yolunda adeta `kanaviçe` işler gibi her santimetresinde ayrı bir iş olduğunu söyledi.

Bakan Yıldırım, "Tekirdağ-Muratlı arası demir yolu için 200 milyon TL harcadık. Tekirdağ bunu hak ediyor. Çünkü, Tekirdağ Türkiye için üretiyor. Fazla kazanıyor, az alıyor. Biz de bunu telafi etmek için yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bu hat sadece Tekirdağ`ı Muratlı`ya bağlamıyor. Buradan da, Edirne`ye, Edirne`den Londra`ya kadar Avrupa`ya bağlıyor. Doğuda inşa edilen Marmaray`dan geçiyor. Kafkaslar`a Çin`e kadar dağılıyor. Güneye iniyor, Gaziantep`ten iniyor Suriye ve Irak`a gidiyor. Mekke`ye kadar da bu yol bağlanacak. Tekirdağ`da böylece demir yolu ulaşımında Ak port Limanı ile deniz yolu işletmeciliğini başlatmış oluyoruz. Yurdun her yerine bu taşımacılık kısa zamanda yayılmış olacak. Demir yolu ile birlikte yan sanayisini de geliştiriyoruz. Artık, Türkiye, kendi lokomotifini üretiyor, rayını Karabük`te yapıyor. Buraya döşenen 5 bin ton rayın hepsi Karabük`ten geldi. Bu çalışmada yüzde yüz yerli malı kullanıyoruz" diye konuştu. İncelemelerinin ardından AK Parti Tekirdağ parti binasını ziyaret eden

Bakan Yıldırım, daha sonra helikopter ile Tekirdağ`dan ayrıldı

Kenthaber.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile